Saturday, 23 October 2021

Žmogos ir žmogai

Dar ir šiais laikais pasitaiko, kad ištekėjusi moteris apie savo vyrą sako "mano žmogus", kaip kad vedęs vyras apie savo moterį sako "mano žmona". Todėl maniau, kad gilioje senovėje žmogus reiškė vedusį vyrą, kaip kad žmona - ištekėjusią moterį. T.y. daiktavardžio vyriška giminė yra žmogus, o moteriška - žmona. Laikui bėgant, žodis žmogus tapo bendrine sąvoka įvardinti visus žmones, panašiai kaip anglų kalboje atsitiko su žodžiu man.

Friday, 22 October 2021

Covid-19 ligos eigos sunkumo prognozė

Pasirodė daug žadantys vieno tyrimo rezultatai [1], kuriuose teigiama, kad surado biomarkerį, kuris gana tiksliai atspindi koronės ligos eigos sunkumą. Tarptautinė mokslininkų grupė nustatė, kad ligos eigai įtakos turi hFwe-Lose geno ekspresija – sintezė jo koduojamo baltymo arba RNR. T.y., Covid-19 ligonio hFwe-Lose geno ekspresija pačioje ligos pradžioje gali 87,8-100% tikslumu nusakyti ligos tolimesnės eigos sunkumą ar net nuspėti mirtį. 


Beje, HFwe-Lose lygį galima nustatyti tepinėliu iš nosies gleivinės. Įdomu ar ir dabar atsiras prieštaraujančių tokiam testui ;-)

[1] https://www.embopress.org/doi/full/10.15252/emmm.202013714 (https://doi.org/10.15252/emmm.202013714)

P.S. Jau seniai nebepasitikiu bet kuria moksline žinia iš kovido karo fronto. Šiame kare tiek daug persipynusių politinių, finansinių ir kitokių interesų bei asmeninių ambicijų, kad pasitikėti nebegalima jau net mokslininkais. Jau per daug dažnai pasirodo, kad arba su išvadomis pakubėta, arba priežastis su pasekme sumaišyta, arba metodika klaidinga, arba Didžiosios Farmos bei politikų ausys kyšo. Todėl panašu, kad vidutinis mokslinių žinių apie koronę gyvavimo pusamžis dabartės jau trumpesnis nei mėnuo. Todėl ir šia žinia apie hFwe-Lose geno ekspresiją irgi kol kas nepasitikiu ir jums siūlau neskubėti. Reikėtų palaukti papildomų tyrimų ir patvirtinimo iš kitų nepriklausomų mokslinių grupių. 


Kiti skaitiniai:























Dvi naujienos

1) Vilniaus universiteto išleistose lyčiai jautrios kalbos gairėse [1] pasiūlė, kad žodžio "žmogus" moteriška giminė turėtų būti "žmoga":



 
2) Britų mokslininkai nustatė, kad per Covid-19 laikotarpį 75 % išaugo psichozės atvejų. Psichozė gali apimti tai, ką mato ar negirdi kiti žmonės (haliucinacijos), ir tikėjimo, nepagrįsto tikrove, sukūrimą (kliedesiai) [2].
 

Saturday, 9 October 2021

Covid-19: du paveikslu spaliui 2021

Pirmame paveiksle parodyti naujų užsikrėtimų (žalia linija), koronės ligonių (juoda linija), koronės ligonių gulinčių reanimacijoje (raudona linija) ir mirčių pagal 3 apibrėžimą (purpurinė linija) kasdieniai skaičiai, bet taip pernormuoti, kad jų maksimumai sutaptų anų metų rudenį. Taip padaryta tam, kad būtų galima palyginti epidemijos eigą anų metų rudens bangą su šiųmetine.
 
Taip pat pat, mėlyna trūkia linija parodytas Lietuvos gyventojų imunizacijos lygis, kuris suskaičiuotas įvertinant vakcinų efektyvumą ir 6 mėnesių imuniteto galiojimo laikotarpį persirgus bei pasiskiepijus. Šiuo metu Lietuvos gyventojų imunizacija yra kiek žemiau 60 %.
 
Kokia išvada? Turbūt tai, kad dabartinė banga ne per daug skiriasi nuo pereitų metų rudens bangos, t.y. mirtys ir hospitalizacijos seka užsikrėtimus vos ne taip pat, kaip ir prieš metus.
 
Antrame paveiksle parodyta kiek dieninių užsikrėtimų galime tikėtis spalio mėnesį, jei užsikrėtimų tempas išliks toks pat. Remdamiesi pirmu paveiksliuku, taip pat galime numatyti kiek bus ligoninių ir reanimacijų lovų bus užimta kovidiniais ligoniais ir kiek bus mirčių, kartoju, jei užsikrėtimų tempas išliks toks pat. Tačiau tikėtina, kad išaugus užsikrėtimų skaičiui, gyventojai labiau saugosis ir užsikrėtimų tempas sumažės, kaip kad atsitiko vasaros pabaigoje. Todėl tikėkimės, kad spalio pabaigoje epidemija nebus tokia grėsminga, kaip galėtų būti pagal antro paveikslo scenarijų.
 
Kol kas jokių kitų išvadų, palieku tai jūsų pačių analizei, ypač jei jūs turite papildomų duomenų ir idėjų.
 
P.S. Kol nėra atvirų sistematizuotų duomenų su paskiepytais, būkite atsargūs manydami, kad skiepai neveikia. Kai tokie duomenys bus, tada ir bus galima apie tai daryti išvadas.
 
 

1 pav. Covid-19 dinamika Lietuvoje: kasdieniai nauji užsikrėtimai (žalia linija), užimtos lovos (juoda linija), užimtos reanimacijos lovos (raudona linija) ir mirtys pagal 3 apibrėžimą (purpurinė linija). Gyventojų imuninizacija - trūki mėlyna linija.


2 pav. Covid-19 dinamika Lietuvoje ir naujų užsikrėtimų scenarijus spaliui.