Monday, 31 March 2025

Žodžio "mėšlungis" kilmė

Sekant Audriaus Valtokos linksmą rašinį ir jame iškeltą mintį (https://www.facebook.com/audrius.valotka.9/posts/9573598109363825)

Audrius Valotka: > „O štai 𝑚𝑒̇𝑠̌𝑙𝑢𝑛𝑔𝑖𝑠 yra paslaptingas. Kildinti jį iš 𝑚𝑒̇𝑠̌𝑙𝑜 būtų taip pat protinga, kaip 𝑣𝑜𝑙𝑢𝑛𝑔𝑒̨ iš 𝑣𝑜𝑙𝑜 <...> Sutikite, kad mėšlungio -𝑢𝑛𝑔𝑖̨ esame linkę vertinti kaip formantą – priesagą ar sudurtinio daiktavardžio sandą, ypač kai jau minėtasis mėšlas iš galvos nelenda. -𝑢𝑛𝑔𝑖𝑠 besibaigiantis žodis rodosi gana egzotiškas ir prisiminti daugiau -𝑢𝑛𝑔𝑖𝑢̨ ne taip ir lengva.“

Baltų prokalbėje lungis/lunkis reiškė kampą, linkį ir net kuprą [1], [2]. Ir iki šiol lietuvių kalboje iki šiol lungỹs/lùngis reiškia sulinkusį žmogų, tik kad aukštą [3].

Todėl siūlau hipotezę, kad žodžio „𝑚𝑒̇𝑠̌𝑙𝑢𝑛𝑔𝑖𝑠„ kilmė yra žodis „mėslungis“, kurio „mės-“ su laiku dėl tarimo patogumo pradėta tarti „mėš-“. T. y. mėšlungis reiškia „mėsą lenkti“, nes mėšlungis sulenkia mėsas: galūnę, pirštus, pėdas ir pan., ir taip, kad net kupra (gumbas, kumburys) susidaro. Kas neturi mėsos (raumens), tas ir nesusilenkia.

Kita versija pagal [2]: „mėslungis“ = "mėsos kupra (gumbas, kumburys)", t.y. sutrauktas raumuo.

P.S. Berašymas prisiminiau labai šaunų grupioką Egidijų Lungį. Teoriškai būtų galima įsivaizduoti, kad jo tolimas protėvis buvo aukštas ir susikūprinęs :-)

Šaltiniai:

[1] ?PIE. *lnk- “bend” (ON. lengia “belt”) > *lunk- OPr. lunkis “corner”, Latv. lùnkans “flexible”; the other reflex (Lith. linkéti . “sich ein wenig neigen, wünschen”, linkti “bend”, Russ. ljákij “bent”) is analogical; the root had ablaut in BSl., cp. Lith. lenkiù, leñkti).

Ranko Matasović "The Proto-Indo-European syllabic resonants in Balto-Slavic". 2004, Indogermanische Forschungen. https://www.academia.edu/112902374/The_Proto_Indo_European_syllabic_resonants_in_Balto_Slavic

[2] kumbris „kupra, Buckel“ BW 14432 Lestene Tukumo aps, 20172 Garlene Talsų aps, U Eduole = lie. kufibris „Schiftsrippe“ K! II 154, Aumbrys „Knieholz zu Kahnen“ Rg., „pochytošė“ Grk. || ku/iburas „Gyropoke“ Skn. (čia, gal, pridera ir Šš. r. kumburys „kampas, la. kakts, kurš. dafiga, pr. lunkis, Ecke, Winkel“ < sėl. : la. r. ar kum-burym, kuprots, natajsnys, Kurm 63 s. v. kulowaty) : lie. 4ažbrė kžbris J „kupra“, ž. kūbūrė || kaūbūrė „xonmw, Gyrope“ J;

https://archive.org/stream/buga-lkz-sas.-1-2-1924/B%C5%ABga%2C%20LK%C5%BD%2C%20s%C4%85s.1-2%2C%201924_djvu.txt

[3] „lùngis. lungỹs aukštas sulinkęs žmogus“

https://www.zodynas.lt/terminu-zodynas/L/lungis

P.S. Berašymas prisiminiau labai šaunų grupioką Egidijų Lungį :-) 

2025-03-29

Kiti skaitiniai:

*) Apie Nemuną ir jo vardo kilmę.

No comments:

Post a Comment