Kad laisvė jau arti supratau, kai Kaune 1988 vasario 16 d. ant arkos pėsčiųjų tilto į Nemuno salą pamačiau Gedimino stulpus.
Dar ne taip seniai iki to, 1980 metais už Laisvės simbolius KGB krėtė visą mūsų mokyklą, po to kai klasiokas Alfredas Macijauskas ant mokyklos koridoriaus sienos išraižė "Laisvę Lietuvai" ir Stulpus. KGB karininkas tardė mokinius, tame tarpe ir Alfredą (jo šeima aktyviai dalyvavo "Katalikų kronikos" leidime), bet jis neišsidavė. Tačiau visa mokykla ėjo žiūrėti ir vyresnieji mažesniems aiškino kas tai yra ir kodėl valdžia taip paniškai to bijo.
O kai 1988 metais Stulpai jau sušvito Kauno širdyje, tai buvo ženklas, kad KGB gūžiasi ir traukiasi į šešėlį.
Ir mes iki šiol prisimenam tautos laisvės simbolius Gedimino stulpus, Vyčio kryžių, Vytį, Trispalvę ir Kalantos auką, kurie lydėjo mus nuo vaikystės ir primindavo laisvės Lietuvai siekį. Mes prisimenam ant mūsų Trispalvių išsiuvinėtus Stulpus ir Vyčio kryžių, kai Sausio 13-tąją stovėjome prie Sitkūnų, Bokšto ir Seimo. Jų niekas nesisavino ir nepatentavo, jų nereikėjo primetinėti Laisvės gynėjams.
Mes prisimenam, kaip visą tautą vienijo mūsų Laisvės simboliai ir tikrai to nepamiršim. Nepamiršim ir Sausio 13 žuvusiųjų aukos. Nepamirš ir mūsų vaikai.
Istorikams:
*) Gediminaičių stulpai buvo iškelti ir įtvirtinti ant tilto ant arkos viršaus 1988 m. vasario 14 d.: https://m.kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/arteja-gediminaiciu-stulpu-sukaktis-829782.
*) Alfredas Macijauskas aktyviai dalyvavo Helsinkio grupės veikloje dar iki Atgimimo, o 1989 m. vasario 10 d. kartu su kitais 12 bendražygių paskelbė pareiškimą, kad nuo 1989 m. vasario 16 d. atgaiviną Lietuvos krikščionių demokratų partijos veiklą.
2025-01-13
Ši žinutė FB: https://www.facebook.com/algis.dziugys.1/posts/1786626695461860